Ticaret Bakanlığı Desteği İle İngiltere'ye Ticari Heyet

2015/8 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar’ın Uygulama Usul Ve Esaslarına İlişkin Genelgesi kapsamında, InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. bu ziyareti "İşbirliği Kuruluşu" olarak yürütecektir.

Ticaret Bakanlığı Desteği İle İngiltere'ye Ticari Heyet

Program, Ziyaret öncesi, Ziyaret ve Ziyaret sonrası olmak üzere 3 temel bölüme ayrılacaktır.

1-Ziyaret Öncesi Faaliyetleri:

Katılımcı Firmaların ziyarete hazırlanması, Birleşik Krallıkta görüşülecek firmaların saptanıp görüşme ortamlarının ayarlanması yönünde faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerde Birleşik Krallıkta faaliyet gösteren Idetek UK isimli bir firmadan danışmanlık ve organizasyon hizmeti alınacaktır.

2-Ziyaret:

  1. Birleşik Krallık İş, Yatırım Dünyası Eko sistemi, Birleşik Krallık ile Ticaret Yapma, Şirket Kurulumu ve Vergilendirme gibi Konularda Eğitim/Seminer,

B) Birleşik Krallıkta, Ticaret Heyeti Konseptine Uygun Yerlerin Ziyaret Edilmesi,

C) Ticaret Heyeti Katılımcıları ile Birleşik Krallıkta İş birliği Yapmaya Yönelik   B2B ikili iş görüşmeleri gibi faaliyetler ziyaretin içeriğini oluşturacaktır.

İkili iş görüşmeleri ziyaretin öncelikli amacıdır.

Ziyaret Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) tarafından da desteklenmektedir. Ayrıca Kollider, Eagle Lab, Amazon, SYITC, Angelgroups yatırımcı ağı vb. kurumlar tarafından da kesin program belirlendikten sonra desteklenmesi olası gözükmektedir.

3-Ziyaret Sonrası:

Birleşik Krallıkta bulunan danışman firmamız Ticari Heyet Programına katılan Firmalarımızın yaptığı B2B görüşmelerini ve karşı firmaları 2 ay boyunca takip edecek, bu konuda firmalara yardımcı olacak genel anket vb. tekniklerle performans değerlendirmesi yapıp raporlayacaktır.

 

ÖN BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

SIK SORULAN SORULAR (S.S.S)

Ticaret heyetinin kapsamı nedir?

20158 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar’ın Uygulama Usul Ve Esaslarına İlişkin Genelgesi kapsamında, InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. bu ziyareti "İşbirliği Kuruluşu" olarak yürütecektir.

Program hangi tarihlerde düzenlenecektir?

Program 6 Ekim Türkiye'den İngiltere'ye gidiş ve 10 Ekim'de Türkiye'ye dönüş şeklinde planlanmaktadır.

InnoPark bu heyet kapsamında katılımcı firmalardan herhangi bir ücret alacak mı?

Hayır, InnoPark ticaret heyeti organizasyonunu “İşbirliği kuruluşu” statüsünde yürütmekte olup ticaret heyetinin düzenlenmesi konusunda herhangi bir ücret veya kar almamaktadır.   

Bu heyete kimler katılabilir?

Yazılım ve/veya bilişim hizmetleri alanında faaliyet gösteren, Türkiye’de yerleşik bilişim firmalarının temsilcileri katılabilir.

Ticaret Bakanlığı'nın desteğinin kapsamı nedir?

2015/8 Sayılı genelge kapsamında heyete katılan firmaların organizasyon çerçevesinde yapacağı aşağıdaki giderler desteklenir.

a) Organizasyonu yapan işbirliği kuruluşunun ve organizasyona katılım sağlayan yararlanıcıların/işbirliği kuruluşlarının/katılımcıların en fazla 2 (iki) temsilcisinin uluslararası ve/veya şehirlerarası ekonomi sınıfı ulaşım ve transfer giderleri,

b) Organizasyonu yapan işbirliği kuruluşunun ve organizasyona katılım sağlayan yararlanıcıların/işbirliği kuruluşlarının/katılımcıların en fazla 2 (iki) temsilcisinin temsilci başına günlük 150 ABD Dolarına kadar konaklama (oda ve kahvaltı) giderleri,

c) Tercümanlık giderleri,

ç) Toplantı ve ikili görüşme organizasyon giderleri (yer kirası, ilgili teknik araç ve gereçlerin kira giderleri vb.),

d) Görsel, yazılı ve işitsel tanıtım giderleri,

e) Halkla ilişkiler ve danışmanlık hizmeti giderleri,

f) Katalog, broşür ve tanıtım malzemeleri giderleri,

g) Fuar, kongre, konferans, seminer, festival, film marketleri gibi etkinliklere ilişkin kayıt ücretleri ve eşleştirme giderleri

ğ) Onaylanan ticaret heyetleri kapsamında gerçekleştirilecek ön heyet giderleri (Ön heyet kapsamında, yurtdışında görevlendirilen en fazla 2 (iki) işbirliği kuruluşu/yararlanıcı temsilcisinin ulaşım ve konaklama giderleri, bu fıkranın [a] ve [b] bentlerinde belirtilen koşullarda desteklenir).

 

Bakanlığın destekleyeceği kesin mi?

Şöyle ki; heyet Türkiye'den yola çıkmadan en az 2 ay öncesinde InnoPark tarafından bakanlığa başvuru yapılacaktır. Burada programın kapsamı ve katılımcı listesi bakanlığa sunulacaktır. Bakanlık programa ve katılımcılara bir ön onay verecek. Bakanlığın onayladığı katılımcı listesinde yer alan şirketler, programın ardından Türkiye'ye döndükten sonra desteklerini alabilmektedirler. Şirketlerin bakanlığa evrakları teslim etmesini müteakip zikredilen kalemlerdeki giderlerin p'i, bakanlık tarafından doğrudan şirkete yapılacaktır. Gereken evrakların bakanlığa teslimi katılımcı şirketin kendi sorumluluğundadır.

Bakanlık desteği istemiyoruz, ama yine de katılabilir miyiz?

Evet. Bakanlığın desteği sadece maddi katkı maksatlı olup mecburi değildir.

 

 

Programda InnoPark dışında yetkili bir kuruluş var mıdır?

Evet, Idetek UK isimli Birleşik Krallıkta bulunan danışman/destek firmamız bu süreçte bizlere danışmanlık Organizasyon hizmeti verecek olup, İngiltere’deki programlar ve görüşmelerin ayarlanmasında ve yürütülmesinde bu heyete eşlik edecektir.

Programa katılım bedeli nedir ve bu bedel hangi kalemleri içermektedir?

Programa katılım bedeli  1750 İngiliz Sterlinidir. THY ekonomi sınıfı uçak bileti (THY'nin İstanbul Havalimanına uçuş düzenlediği bir şehirden katılmanız durumunda bulunduğunuz şehirden Londra'ya, aksi durumda İstanbul'dan Londra'ya uçuş), Londra’da 3* veya üzeri otelde çift kişilik Oda kahvaltı konaklama, 4 x Yemek (2. gün, 3. gün ve 4. gün öğlen yemekleri, 4. gün aksam yemeği), İngiltere içi transferler, salon kiraları ve çay kahve ikramı, konuşmacıların ve ziyaretlerin organizasyonu, potansiyel pazar ve partner/alıcı araştırması ve bulunması halinde görüşme ayarlanması ve değerlendirme Raporunun yazılmasını kapsamaktadır. Programa katılmak isteyenler katılım bedelini KDV’si ile birlikte £2.065 olarak Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.’nin hesabına (hesap bilgileri için iletişime geçiniz) İngiliz Sterlini olarak yatıracaklardır.

Otelde gece tek kişilik odada kalmak istiyorum, mümkün müdür?

Evet, gecelik £50 fazla ödemeniz durumunda tek kişilik odada kalabilirsiniz.

Beraberimizde şirket temsilcisi olmayan, ailemizden veya yakınlarımızdan kimseyi de götürebilir miyiz?

Evet, beraberinizde refakatçi götürebilirsiniz. Bu durumda refakatçinizin masrafları tamamen size ait olup kişi başı ücreti £750’tur. Ayrıca heyetin tamamında 5 refakatçi bulunması durumunda bu misafirlere İngiltere’de bir rehber eşlik edecektir. 

 

 

Ödemeler nasıl yapılacaktır?

Katılmaya karar vermeniz durumunda kesin kayıt yaptırmış olmanız için depozito olarak ücretin % 30 ‘unu (£525) yatırmanız gerekmektedir. Akabinde kalan tutarı da Haziran 2019 tarihine kadar yapmanız gerekmektedir.

Depozito ve ödemeyi kime yapacağız?

Ödemeleri InnoPark’ın banka hesaplarına açıklama kısmının başına İngiltere yazarak yapabilirsiniz.

 Katılmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Aşağıda linki bulunan sayfadan formu doldurup bize göndermelisiniz. Akabinde 525 İngiliz Sterlini (tüm ücretin 0'u) depozito olarak yatırmanız gerekmektedir. Heyet gerçekleştirilmediği takdirde bu tutar tarafınıza iade edilecektir. Sizin heyete katılmaktan vazgeçmeniz durumunda bu tutar tarafınıza iade edilmeyecektir. Ancak bakanlıktan ön onay alınmadan önce vazgeçmeniz ve yerinize katılacak başka bir kişi veya şirket bulmanız durumunda bu tutar tarafınıza iade edilecektir.