Ticaret Bakanlığı Desteği İle İngiltere'ye Ticari Heyet

2015/8 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar’ın Uygulama Usul Ve Esaslarına İlişkin Genelgesi kapsamında, InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. bu ziyareti "İşbirliği Kuruluşu" olarak yürütecektir.

Program, Ziyaret öncesi, Ziyaret ve Ziyaret sonrası olmak üzere 3 temel bölüme ayrılacaktır.

1-Ziyaret Öncesi Faaliyetleri:

Katılımcı Firmaların ziyarete hazırlanması, Birleşik Krallıkta görüşülecek firmaların saptanıp görüşme ortamlarının ayarlanması yönünde faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerde Birleşik Krallıkta faaliyet gösteren Idetek UK isimli bir firmadan danışmanlık ve organizasyon hizmeti alınacaktır. Katılımcı firmaların ziyarete hazırlanması sürecinde Idetek UK firması, katılımcılarla ikili çalışmalarda bulunacak, talepleri dinleyecek ve firmaların ön hazırlık olarak yapması gereken çalışmalar için birebir eylem planı hazırlayacaktır.

2-Ziyaret:

A) Birleşik Krallık İş, Yatırım Dünyası Eko sistemi, Birleşik Krallık ile Ticaret Yapma, Şirket Kurulumu ve Vergilendirme gibi Konularda Eğitim/Seminer,

B) Birleşik Krallıkta, Ticaret Heyeti Konseptine Uygun Yerlerin Ziyaret Edilmesi,

C) Ticaret Heyeti Katılımcıları ile Birleşik Krallıkta İş birliği Yapmaya Yönelik   B2B ikili iş görüşmeleri gibi faaliyetler ziyaretin içeriğini oluşturacaktır.

İkili iş görüşmeleri ziyaretin öncelikli amacıdır.

Ziyaret Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) tarafından da desteklenmektedir. Ayrıca Kollider, Eagle Lab, Amazon, SYITC, Angelgroups yatırımcı ağı vb. kurumlar tarafından da kesin program belirlendikten sonra desteklenmesi olası gözükmektedir.

3-Ziyaret Sonrası:

Birleşik Krallıkta bulunan danışman firmamız Ticari Heyet Programına katılan Firmalarımızın yaptığı B2B görüşmelerini ve karşı firmaları 2 ay boyunca takip edecek, bu konuda firmalara yardımcı olacak genel anket vb. tekniklerle performans değerlendirmesi yapıp raporlayacaktır.

SIK SORULAN SORULAR (S.S.S)

Ticaret heyetinin kapsamı nedir?

20158 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar’ın Uygulama Usul Ve Esaslarına İlişkin Genelgesi kapsamında, InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. bu ziyareti "İşbirliği Kuruluşu" olarak yürütecektir.

Program hangi tarihlerde düzenlenecektir?

Program 11 Kasım 2019 Türkiye'den İngiltere'ye gidiş ve 15 Kasım 2019'da Türkiye'ye dönüş şeklinde planlanmaktadır.

Bu heyete kimler katılabilir?

Yazılım ve/veya bilişim hizmetleri alanında faaliyet gösteren, Türkiye’de yerleşik şirket ve kuruluşların temsilcileri katılabilir. 

Ticaret Bakanlığı'nın desteğinin kapsamı nedir?

2015/8 Sayılı genelge kapsamında heyete katılan firmaların organizasyon çerçevesinde yapacağı aşağıdaki giderler desteklenir.

a) Organizasyonu yapan işbirliği kuruluşunun ve organizasyona katılım sağlayan yararlanıcıların/işbirliği kuruluşlarının/katılımcıların en fazla 2 (iki) temsilcisinin uluslararası ve/veya şehirlerarası ekonomi sınıfı ulaşım ve transfer giderleri,

b) Organizasyonu yapan işbirliği kuruluşunun ve organizasyona katılım sağlayan yararlanıcıların/işbirliği kuruluşlarının/katılımcıların en fazla 2 (iki) temsilcisinin temsilci başına günlük 150 ABD Dolarına kadar konaklama (oda ve kahvaltı) giderleri,

c) Tercümanlık giderleri,

ç) Toplantı ve ikili görüşme organizasyon giderleri (yer kirası, ilgili teknik araç ve gereçlerin kira giderleri vb.),

d) Görsel, yazılı ve işitsel tanıtım giderleri,

e) Halkla ilişkiler ve danışmanlık hizmeti giderleri,

f) Katalog, broşür ve tanıtım malzemeleri giderleri,

g) Fuar, kongre, konferans, seminer, festival, film marketleri gibi etkinliklere ilişkin kayıt ücretleri ve eşleştirme giderleri

ğ) Onaylanan ticaret heyetleri kapsamında gerçekleştirilecek ön heyet giderleri (Ön heyet kapsamında, yurtdışında görevlendirilen en fazla 2 (iki) işbirliği kuruluşu/yararlanıcı temsilcisinin ulaşım ve konaklama giderleri, bu fıkranın [a] ve [b] bentlerinde belirtilen koşullarda desteklenir).

Bakanlığın destekleyeceği kesin mi?

Şöyle ki; heyet Türkiye'den yola çıkmadan en az 2 ay öncesinde InnoPark tarafından bakanlığa başvuru yapılacaktır. Burada programın kapsamı ve katılımcı listesi bakanlığa sunulacaktır. Bakanlık programa ve katılımcılara bir ön onay verecek. Bakanlığın onayladığı katılımcı listesinde yer alan şirketler, programın ardından Türkiye'ye döndükten sonra desteklerini alabilmektedirler. Bakanlık nezdinde işlemleri işbirliği kuruluşu olan Innopark TGB yürütecektir. Heyete katılanların uçak biniş kartlarını atmamaları ve Innopark yönetimine teslim etmesi gerekmektedir. Innopark’ın heyetin dönüşünde ilgili evrakları bakanlığa teslim etmesini müteakip yukarıdaki maddede zikredilen kalemlerin 70%’i bakanlık tarafından işbirliği kuruluşuna yapılacaktır. Akabinde bu tutarlar katılımcı firmalara aktarılacaktır.

Ancak bakanlığın ön başvuru döneminde desteklemeye uygun görmediği şirketler önceden belli olacak olup, ön onay alındığı takdirde devlet taahhütü altına alınmış olacaktır. Bu durum heyet yola çıkmadan kesinleştirilecektir. Mevzuatta açıkça tanımlandığı şekilde, "Yazılım ve/veya bilişim hizmetleri alanında faaliyet gösteren firmalar için bakanlığın reddetmesi beklenmemektedir.

Bakanlık desteği istemiyoruz, ama yine de katılabilir miyiz?

Evet. Bakanlığın desteği sadece maddi katkı maksatlı olup mecburi değildir.

Programda InnoPark dışında yetkili bir kuruluş var mıdır?

Evet, Idetek UK isimli Birleşik Krallıkta bulunan danışman/destek firmamız bu süreçte bizlere danışmanlık Organizasyon hizmeti verecek olup, İngiltere’deki programlar ve görüşmelerin ayarlanmasında ve yürütülmesinde bu heyete eşlik edecektir.

Programa katılım bedeli nedir ve bu bedel hangi kalemleri içermektedir?

Programa katılım bedeli  1800 İngiliz Sterlinidir. Havayoluyla İngiltere’ye ulaşım, Londra’da 3* veya üzeri otelde çift kişilik Oda kahvaltı konaklama, 4 x Yemek (2. gün, 3. gün ve 4. gün öğlen yemekleri, 4. gün aksam yemeği), İngiltere içi transferler, salon kiraları ve çay kahve ikramı, konuşmacıların ve ziyaretlerin organizasyonu, potansiyel pazar ve partner/alıcı araştırması ve bulunması halinde görüşme ayarlanması ve değerlendirme Raporunun yazılmasını kapsamaktadır. Programa katılmak isteyenler, katılım bedelini £ 1800 olarak Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.’nin aşağıda bilgileri bulunan hesabına İngiliz Sterlini olarak yatıracaklardır.

Otelde gece tek kişilik odada kalmak istiyorum, mümkün müdür?

Evet, gecelik £50 fazla ödemeniz durumunda tek kişilik odada kalabilirsiniz.

Beraberimizde şirket temsilcisi olmayan, ailemizden veya yakınlarımızdan kimseyi de götürebilir miyiz?

Evet, beraberinizde refakatçi götürebilirsiniz. Bu durumda refakatçinizin masrafları tamamen size ait olacaktır. Ayrıca heyetin tamamında 5 refakatçi bulunması durumunda bu misafirlere İngiltere’de bir rehber eşlik edecektir. 

Ödemeler nasıl yapılacaktır?

Katılmaya karar vermeniz durumunda kesin kayıt yaptırmış olmanız için ücreti yatırmanız gerekmektedir. Ödemeleri InnoPark’ın banka hesaplarına açıklama kısmının başına İngiltere yazarak yapabilirsiniz.

Katılmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Yukarıda linki bulunan sayfadan formu doldurup bize göndermelisiniz. Akabinde ödemeyi yatırmanız gerekmektedir. Heyet gerçekleştirilmediği takdirde bu tutar tarafınıza iade edilecektir. Sizin heyete katılmaktan vazgeçmeniz durumunda bu tutar tarafınıza iade edilmeyecektir. Ancak bakanlıktan ön onay alınmadan önce vazgeçmeniz ve yerinize katılacak başka bir kişi veya şirket bulmanız durumunda bu tutar tarafınıza iade edilecektir.

 

Hesap Ünvanı :      INNOPARK KONYA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş.

Banka Adı :            Halk Bankası A.Ş.

IBAN :                   TR65 0001 2001 4460 0055 1000 18

Para Birimi :          İngiliz Sterlini

 

Sorularınız ve iletişim için:

Dilruba Kabakulak

dilruba.kabakulak@innopark.com.tr

Telefon:       90 332 999 1488

Mobil:           90 532 579 7039

 

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ.