Girişimci Rampası web sitesi yayında

InnoPark Girişimcilik Merkezi TÜBİTAK tarafından yürütülen BİGG-Bireysel Genç Girişimci (1512 TEKNOGİRİŞİM) Destek Programının Türkiye sathındaki 20 uygulayıcı kuruluşundan biri oldu. InnoPark Girişimcilk Merkezinin "Girişimci Rampası" adıyla yürürlüğe koyduğu BİGG 1. Aşama ön-kuluçka programının kurumsal web sitesi www.girisimcirampasi.com.tr adresinde yayınlanmaya başladı.
Girişimci Rampası web sitesi yayında

TÜBİTAK TEKNOGİRİŞİM Programı 2017 yılı çağrısına başvurmak isteyen adaylar TEKNOGİRİŞİM Programı 1. aşama başvurularını Girişimci Rampası'na yapabilecekler.   Bilindiği gibi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen TEKNOGİRİŞİM Programı Ar-Ge Reformu kapsamında TÜBİTAK'a devredildi. Bu yıldan itibbaren TEKNOGİRİŞİM çağrıları sadece TÜBİTAK tarafından açılacak. TÜBİTAK web sayfasında TEKNOGİRİŞİM Programı 2017 yılı çağrısının yılın ilk aylarında açılacağı ifade edilmiştir. Çağrı açıldıktan sonra 1. Aşama başvurularının alınıp ön kuluçka sürecinin tamamlanması için yaklaşık 2 aylık bir süre tanınması beklenmektedir.

Uygulayıcı Kuruluş nedir?

TÜBİTAK tarafından 2012 yılından bu yana uygulanmakta olan «1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı ” elde edilen deneyim ve sonuçlar esas alınarak yeniden düzenlenerek Bireysel Genç Girişimci programına evrildi.  BİGG Programının ilk aşaması TÜBİTAK tarafından seçilerek yetkilendirilen BİGG Uygulayıcı Kuruluşları eliyle gerçekleştiriliyor.

TÜBİTAK- Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Uygulayıcı Kuruluşlarının görevi; girişimci adaylarının sahip oldukları teknolojik iş fikirlerini  iyi bir iş planına dönüştürmelerini sağlamak üzere adaylara eğitim, danışmanlık, mentörlük gibi hizmetleri ve ofis vb. imkanları sağlamak, programa katılan adayların hazırladığı iş planlarını değerlendirerek 2. aşamaya başvuracak iş planlarını seçmek.

TÜBİTAK 1601-Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında 2016 yılında açılan “1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı (BiGG) 1.Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı” sonuçları açıklandı. Çağrıya yapılan 25 başvurunun değerlendirme sonuçlarına göre aşağıda alfabetik sıralanan 7 kuruluş desteklenmeye uygun bulundu:

  • ATILIM ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
  • GAZİ TEKNOPARK TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURUCU VE İŞLETİCİ A.Ş.
  • GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ TARGET TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ A.Ş.
  • İNNOPARK KONYA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş.
  • İSTANBUL TEKNOKENT A.Ş.
  • MARMARA TEKNOKENT A.Ş. 
  • YILDIZ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ TEKNOPARK A.Ş.

Girişimci Rampası programına katılarak TEKNOGİRİŞİM Programı 2. aşamaya başvurmaya uygun bulunan iş planları  TÜBİTAK tarafından seçilen uzman panelistlerce BİGG 2. aşama değerlendirmesine tabi tutulacak. TÜBİTAK, 2. aşama değerlendirmesini geçen iş planı sahiplerine kendi şirketlerini kurmaları ve iş fikirlerinin prototipini geliştirerek teknolojik doğrulamasını yapmaları için gerekli finansman desteğini sağlayacak.

Girişimciler şirketlerini kurduktan sonra TÜBİTAK’la proje sözleşmesi imzalayacaklar. Girişimciler bu sözleşme ile toplam 150.000 TL’ye varabilen TEKNOGİRİŞİM Sermaye desteğini alabilecek. Girişimcilerin projesi en fazla 18 ay sürebiliyor.  Projelerini başarıyla tamamlayan TEKNOGİRİŞİM’ciler  BİGG’in 3. aşaması olan TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar - Ge Başlangıç Destek Programına başvurabilecek.