InnoPark BİGG-Bireysel Genç Girişimci Uygulayıcı Kuruluşu oldu

TÜBİTAK 1601-Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında 2016 yılında açılan “1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı (BiGG) 1.Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı” sonuçları açıklandı.
InnoPark BİGG-Bireysel Genç Girişimci Uygulayıcı Kuruluşu oldu

Çağrıya yapılan 25 başvurunun değerlendirme sonuçlarına göre aşağıda alfabetik sıralanan 7 kuruluş desteklenmeye uygun bulundu:

  • ATILIM ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
  • GAZİ TEKNOPARK TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURUCU VE İŞLETİCİ A.Ş.
  • GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ TARGET TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ A.Ş.
  • İNNOPARK KONYA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş.
  • İSTANBUL TEKNOKENT A.Ş.
  • MARMARA TEKNOKENT A.Ş.
  • YILDIZ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ TEKNOPARK A.Ş.

TÜBİTAK tarafından 2012 yılından bu yana uygulanmakta olan «1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı ” elde edilen deneyim ve sonuçlar esas alınarak yeniden düzenlenerek Bireysel Genç Girişimci programına evrildi.  BİGG Programının ilk aşaması TÜBİTAK tarafından seçilerek yetkilendirilen BİGG Uygulayıcı Kuruluşları eliyle gerçekleştiriliyor.

TÜBİTAK- Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Uygulayıcı Kuruluşlarının görevi; girişimci adaylarının sahip oldukları teknolojik iş fikirlerini  iyi bir iş planına dönüştürmelerini sağlamak üzere adaylara eğitim, danışmanlık, mentörlük gibi hizmetleri ve ofis vb. imkanları sağlamak, programa katılan adayların hazırladığı iş planlarını değerlendirerek 2. aşamaya başvuracak iş planlarını seçmek.

Aralık 2016’da Türkiye’deki BİGG Uygulayıcı kuruluşlarının sayısı 20’ye ulaştı. InnoPark, Aralık 2016’da BİGG-Bireysel Genç Girişimci Uygulayıcı Kuruluşu statüsünü kazanan kuruluşlardan biri oldu.

InnoPark’ın BİGG-Bireysel Genç Girişimci Uygulayıcı Kuruluşu olarak uygulayacağı programın adı : «Girişimci Rampası».

TÜBİTAK 1512 TEKNOGİRİŞİM Çağrısı Ocak 2017’de yapılacak. TEKNOGİRİŞİM programına başvurmayı düşünen adaylar TEKNOGİRİŞİM Programı 1. aşama için İnnoParka'a müracaat edebiliyorlar.

Girişimci Rampası programına katılarak TEKNOGİRİŞİM Programı 2. aşamaya başvurmaya uygun bulunan iş planları  TÜBİTAK tarafından seçilen uzman panelistlerce BİGG 2. aşama değerlendirmesine tabi tutulacak. TÜBİTAK, 2. aşama değerlendirmesini geçen iş planı sahiplerine kendi şirketlerini kurmaları ve iş fikirlerinin prototipini geliştirerek teknolojik doğrulamasını yapmaları için gerekli finansman desteğini sağlayacak.

Girişimciler şirketlerini kurduktan sonra TÜBİTAK’la proje sözleşmesi imzalayacaklar. Girişimciler bu sözleşme ile toplam 150.000 TL’ye varabilen TEKNOGİRİŞİM Sermaye desteğini alabilecek. Girişimcilerin projesi en fazla 18 ay sürebiliyor.  Projelerini başarıyla tamamlayan TEKNOGİRİŞİM’ciler  BİGG’in 3. aşaması olan TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar - Ge Başlangıç Destek Programına başvurabilecek.

Ön-Kuluçka Hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi için Lütfen Tıklayınız....