ABİGEM NDT Laboratuvarı
InnoPark, bölgedeki sanayi işletmelerinin tahribatsız muayene testleri (Non-Destructive Testing) ihtiyaçlarını karşılamak üzere yüzeysel ve hacimsel tahribatsız muayene yapan bir laboratuvar kurmuştur. Tahribatsız Muayene Laboratuvarı, Konya ABİGEM A.Ş. tarafından işletilmektedir.
Tahribatsız Muayene Laboratuvarı

InnoPark Konya TGB’de çalışmalarını sürdüren ABİGEM Tahribatsız Muayene Laboratuvarı, TÜRKAK tarafından TS EN ISO / IEC 17020 standardına göre Radyografik Muayene Metodunda akredite edilmiş olup, bağımsızlık, tarafsızlık ve yetkinliği onaylanarak A Tipi Muayene Kuruluşu olmaya hak kazanmıştır. Söz konusu laboratuvar, yasal mevzuat gereği Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı (TAEK) tarafından kontrol edilmiş, personel ve çevre sağlığı bakımından gerekli incelemeler yapılmış herhangi bir olumsuzluk görülmemiş, iş yapma yetkisi onaylanmıştır. Konya ABIGEM NDT Laboratuvarı 3 adet RT(Radyografik Muayene), 1 adet UT(Ultrasonik Muayene), 4 adet MT(Manyetik Muayene), 3 adet PT(Penetrant Muayene), 1 adet VT(Gözle muayene) Seviye 2 uzmanlıkları ile NDT kontrol faaliyetini sürdürmektedir. Bu kapsamda testlerin yanı sıra raporlama hizmeti de verilmektedir. Ülke sanayinin dünya piyasaları ile rekabet gücünün arttırılması, katma değeri yüksek ürünlere yönelim, kaliteli ürün politikasının benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasıyla mümkündür. Kalitenin kontrolünde ise en önemli gereçlerin başında Tahribatsız Muayene(NDT ) gelmektedir.

ABİGEM NDT Laboratuvarı savunma sanayi ve gizli askeri projelerde F.A.G, WABTEC, ROKETSAN, TÜLOMSAŞ, OTOKAR, gibi firmaların alt yüklenicisi konumundadır. Bu nedenle gizlilik politikası gereği incelenecek parçaların üçüncü şahıslara gizlenmesi konusunda azami hassasiyet göstermektedir. Bu tür parçaların laboratuvarda bulunması/incelenmesi süresinde laboratuvar üçüncü şahıslara tamamen kapatılmakta ve gizlilik sağlanarak çalışmalara devam edilmektedir. ABİGEM NDT Laboratuvarında kullanılan X-Işını cihazlarından oluşan radyasyonun etkilerinden dolayı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından denetlenmektedir. Yasal mevzuat gereği çalışan tüm personel “çok tehlikeli” iş grubunda sigortalanmaktadır. Laboratuvarda çalışan veya çalıştırılacak olan tüm personelin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından verilen Radyasyondan korunma eğitimine katılarak TAEK tarafından yapılan sınavdan başarılı olmak zorundadır. Başarılı olan personellerin sertifikalandırılmasının ardından TAEK tarafından zorunlu olarak kullanılması gereken ve iş sağlığı ve güvenliği açısından radyasyon takibinin de yapılabilmesi için dozimetre başvurusu yapılarak temin edilmesinin ardından personel laboratuvarda çalıştırılmaya başlatılmaktadır.

Hizmetlerimiz

1
DİJİTAL RADYOGRAFİ
Radyografik muayenede malzemelerin içyapısındaki hataların tespiti röntgen filmi üzerinden görüntülenir. Radyoskopi cihazında röntgen filmi yerine gerçek zamanlı (real time) görüntü alınabilecek dijital sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemde X ışını malzemenin içinden geçip röntgen filmi yerine dijital görüntü detektörüne yansır. Oluşan yansıma dijital sinyallere dönüşür, bu sinyaller bilgisayar yazılımı sayesinde incelenebilir dijital bir görüntüye dönüştürülür. 320 kV YXLON marka cihazla birlikte oda tipi olarak tasarlanmıştır.
2
RADYOGRAFİK MUAYENE
Yüzey ya da malzemenin içyapısındaki hataları tespit etmekte kullanılan bir metottur. Yüksek enerjili elektromanyetik dalgaların (X ya da Gama ışınları) malzemenin içinden geçip, diğer tarafa konumlandırılan röntgen filmi üzerine malzemenin içyapısını yansıtma prensibine dayanır. Laboratuvarımızda 200kV Ge ve 300 kV ICM marka X Ray cihazı kullanılmaktadır
3
MANYETİK MUAYENE

Yüzey ve yüzeye yakın hataların tespitinde kullanılır. Ferromanyetik (kolay mıknatıslanabilen) malzemelere uygulanabilir. Malzemelerin mıknatıslanabilme özelliğinden faydalanılarak uygulanan bir metodudur. Ferromanyetik malzemeler içindeki süreksizlikler manyetik geçirgenlik ile ani değişmelere sebep olurlar. Bu değişmeler parça üzerine serpilmiş manyetik tozun belirli noktalarda toplanması ile görünür hale getirilmesi ile süreksizlikler ortaya çıkar. Laboratuvarımız da yerli üretim TMM marka cihaz bulunmaktadır.

4
ULTRASONİK MUAYENE

Yüzey ya da malzemenin içyapısındaki hataları tespit etmekte kullanılır. Malzeme içerisine gönderilen yüksek frekanslı ses dalgalarının genliğindeki ve kat ettiği yoldaki değişimleri izleme prensibine dayanır. Prob tarafından algılanan dalgalar elektrik sinyallerine dönüştürülür, cihaz ekranında malzeme içyapısının habercisi olan yankılar halinde görülür. Ekran üzerindeki gözlenen yankıların konumları hatanın bulunduğu yer ve boyutları hakkında bilgi vermektedir. Laboratuvarımızda SONOTEC marka cihaz bulunmaktadır.

5
SIVI PENETRANT MUAYENE

Yüzey hatalarının tespitinde kullanılır. Malzemenin yüzeyine açık süreksizliklerin içine, kapiler etki ile nüfus eden penetrant sıvısının geliştirici bir etki yapan developer maddesi ile yüzeye çekilerek siyah ışık ile gözlemlenmesi prensibine dayanır.

6
GÖZLE MUAYENE

Bir ürünün yüzeyindeki süreksizlikler, yapısal bozukluklar, yüzey durumu gibi kaliteyi etkileyen parametrelerin optik bir yardımcı (büyüteç gibi) kullanarak veya kullanmaksızın muayene edilmesidir.

Bizimle İletişime Geçin

E-Posta ve KEP

bilgi@innopark.com.tr

innopark@hs01.kep.tr

Faks

(+90) 332 999 1494

×

Merhaba :)

Sorularınız ve görüşleriniz için Whatsapp İletişim Hattı üzerinden ilgili birim uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?